"Komunikacja lekarza neurologa z pacjentem: strach, lęk i tzw. selektywna stronniczośc uwagi" (Neurologia Praktyczna nr. 6/2015)
W artykule poruszono problem reakcji strachu i stanu lękowego w komunikacji neurologa z pacjentem. Opisano podstawowe psychologiczne różnice między strachem a lękiem. Zarysowano aspekt naturalnego podłoża strachu i lęku w porównaniu z nasilonymi indywidualnymi predyspozycjami osoby chorującej i/lub stanem chorobowym. Autor proponuje kilka praktycznych wskazówek mogących pomóc lekarzowi dostrzec symptomy strachu i lęku w procesie diagnostycznym i w procesie leczenia. W artykule poruszono także kwestię granic w kontakcie lekarza z pacjentem, lęku u osób z doświadczeniem traumatycznego uszkodzenia mózgu (traumatic brain injury – TBI) oraz tzw. selektywnej stronniczości uwagi.
"Komunikacja lekarza neurologa z pacjentem: empatia, odzwierciedlanie uczuć a stabilizacja relacji" (Neurologia Praktyczna nr. 5/2015)
W artykule poruszono zagadnienie empatii w kontakcie lekarza z osobą chorującą neurologicznie. Omówione zostały komunikaty odzwierciedlające uczucia oraz ich wartość w wyrażaniu empatii w sytuacjach trudnych rozmów. Autor proponuje proste, poznawczo-behawioralne ćwiczenie pozwalające lekarzowi łatwiej analizować wymagające emocjonalnego zaangażowania sytuacje zawodowe. W artykule został także poruszony aspekt tzw. stabilizowania relacji lekarza z pacjentem.
"Komunikacja lekarza neurologa z pacjentem: kontakt wzrokowy, klaryfikacja i tzw. potencjał relacyjny komunikatów." (Nerologia Praktyczna nr. 4/2015)
W artykule zasygnalizowano psychologiczny aspekt kontaktu wzorkowego w relacji lekarza z jego pacjentem. Autor poruszył temat wartości inicjowania i budowania dobrej, partnerskiej relacji lekarza z osobą chorą za pomocą kontrolowanego kontaktu wzrokowego, a także werbalnej techniki komunikacyjnej, jaką jest klaryfikacja. Artykuł podaje przykłady klaryfikacji i zestawia tę technikę z parafrazą, wskazując na duże możliwości zastosowania obu tych technik. Autor sygnalizuje dodatkowo wątek dysonansu poznawczego w relacji lekarza z osobą chorującą oraz temat tzw. potencjału relacyjnego komunikacji.
"Komunikacja lekarza neurologa z pacjentem: wykorzystywanie tzw. parafrazy" (Neurologia Praktyczna, nr. 2/2015)
W artykule podkreśla się zalety partnerskiego modelu komunikacji lekarza z pacjentem i wskazuje niektóre pułapki paternalistycznego podejścia, często stosowanego w medycynie. Autor proponuje technikę parafrazy jako praktyczny sposób formułowania komunikatów wyjaśniających i wspierających – szczególnie w sytuacji niekorzystnego rokowniczo rozpoznania i postępującej ciężkiej choroby.
"Symptomy depresyjne, które może rozpoznać lekarz neurolog" (Neurologia Praktyczna, nr. 3/2014)
Symptomy depresyjne pojawiają się u ponad 70% osób po udarze mózgu. Wielu lekarzy staje przed wyzwaniem diagnostycznym i rehabilitacyjnym skonfrontowania się z symptomami depresyjnymi, które mogą wspólwystępować z chorobą neurologiczną. Czesto objawy depresji rozumianej jako naturalna konsekwencja chorowania przewlekłego przenikają się z objawami depresji sprzed zachorowania lub z predyspozycjami indywidualnymi do reagowania na silny stres osoby chorej neurologicznie. W artykule poruszony zostaje ten trudny wątek wzajemnej relacji lekarza neurologa z jego pacjentem. Z artykułu można dowiedzieć się, m. in. jak lekarz neurolog może rozpoznać symptomy depresyjne u swojego pacjenta i co może zrobić, by lepiej pomóc osobie cierpiącej.
"Problemy emocjonalne pacjentów ze stwardnieniem rozsianym" (MS Report, nr. 4/2013)
W artykule omówione zostają zmiany emocjonalne, których może doświadczać osoba chorująca na stwardnienie rozsiane (SM). Sfera dynamiki emocjonalnej, której podlega osoba chora zostaje omówiona począwszy od momentu podejrzenia, przez cały etap diagnozy aż po pełnoobjawowe spektrum choroby. Cierpienie, które zaczyna być udziałem osoby chorej staje się składową jej życia codziennego, ale także udziałem jej bliskich. Artykuł przybliża tę trudną tematykę zarówno osobom chorującym jak i specjalistom - lekarzom neurologom oraz każdemu, kogo dotyczy ta choroba.
"Między lekarzem neurologiem, pacjentem a jego rodziną - społeczny aspekt wzajemnych relacji" (Neurologia Praktyczna, nr. 5/2013)
W artykule zostaje przedstawiona relacja lekarza z pacjentem w kontekście systemu rodzinnego, w którym osoba chora staje się zależna w swojej chorobie od pozostałych jego członków. Najbliżsi osoby chorującej mogą w relacji z lekarzem ułatwiać lub utrudniać jego kontakt z pacjentem, a co za tym idzie skuteczne techniki pomocy i budowania dobrej atmosfery kontaktu. Bliscy osoby chorej sami przeżywają silny stres i zagubienie, co może rzutować na ich własną relację z chorym członkiem rodziny oraz z jego lekarzem. Artykuł wksazuje na szczególne usytuowanie lekarza w jego relacji z systemem rodzinnym pacjenta - częstokroć jest to pozycja nieświadomego wroga. Z artykułu można dowiedzieć się na co zwracać uwagę, by relacja z pacjentem stawała się bardziej przyjacielska i owocna.
"Komunikacja lekarza neurologa z pacjentem - trudne rozmowy" (Neurologia Praktyczna, nr. 2/2013)
W artykule przedstawiono badania wskazujące na postawy pacjentów i lekarzy w kontekście postrzegania wzajemnej relacji. Artykuł wskazuje na istotne elementy komunikacji w relacji lekarza neurologa z jego pacjentem. Omówiono wątek tzw. "trudnych rozmów", które lekarz musi przeprowadzać w sytuacji ciężkiej diagnozy. Wskazano aspekty ukrywania, niedopowiadania i komunikowania wprost o ciężkiej diagnozie. Wypunktowano konkretne elementy, które powinny zaistnieć podczas przeprowadzania trudnej rozmowy. Artykuł ma wartośc heurystyczną i praktyczną.