Usługa psychologiczna
Oferowane najczęściej w praktyce klinicznej usługi psychologiczne to: porada psychologiczna; konsultacja psychologiczna; diagnoza psychologiczna; wsparcie psychologiczne; terapia psychologiczna; edukacja psychologiczna
Porady psychologicznej można zasięgnąć na dowolny temat związany z szeroko rozumianym funkcjonowaniem psychofizycznym człowieka. Porada psychologiczna ma wyraźną strukturę i cel. Dzięki poradzie psychologicznej można dowiedzieć się o najbardziej prawdopodobnych przyczynach problemu. Porada psychologiczna wstępnie ukierunkowuje na możliwe strategie rozwiązania problemu.
Wsparcie psychologiczne uzyskuje się w sytuacji nagłej potrzeby emocjonalnej, np. w wyniku doświadczanego stresu po nagłym zdarzeniu. Wsparcie psychologiczne może także mieć charakter systematycznego krótkoterminowego, jeśli potrzeba uzyskania go utrzymuje się przez jakiś czas po zdarzeniu, które ją wywołało, np. utrata kogoś bliskiego, wiadomość o chorobie, gwałtowana zmiana dotychczasowego życia.
Diagnoza psychologiczna
Podstawowymi metodami diagnozy psychologicznej są obserwacja, wywiad i kwestionariusze psychologiczne. Diagnoza psychologiczna służy przede wszystkim trafnemu wskazaniu tego obszaru ludzkiego wnętrza, z którego pochodzi lub, z którym ściśle wspólpracują: zgłoszony problem i doświadczane cierpienie.
Diagnoza psychologiczna może określić czy poszczególne czynniki psychiczne, np. odczuwany lęk lub negatywna samoocena są nasilone w sposób destrukcyjny dla naszego codziennego funkcjonowania. Diagnoza psychologiczna może określić, np. czy i w jakim stopniu stosowane przez nas strategie radzenia sobie w sytuacjach silnie stresujących są dla nas korzystne lub destrukcyjne.
Diagnozoa psychologiczna jest punktem wyjścia do okreslenia słabych i mocnych stron własnej osobowości. Diagnoza psychologiczna staje się bazą dla sformułowania najbardziej odpowienich strategii pomocy.
W trakcie konsultacji psychologicznej można otrzymać doraźną pomoc w zakresie zgłoszonego problemu. Konsultacja psychologiczna może zawierać elementy porady, diagnozy, interwencji, wsparcia, terapii. Strukturą konsultacji psychologicznej jest pełnowartościowa rozmowa psychologiczna prowadzona w kierunku wyłonienia konkretnych i pomocnych wniosków na ważny, dla osoby zgłaszającej się do psychologa, temat.
Terapia psychologiczna może być krótkoterminowa, średnioterminowa lub długoterminowa. Różnica między terapią psychologiczną a psychoterapią jest niewielka. W terapii psychologicznej stosuje się dostępne nauce techniki pomocy zarówno psychoterapeutycznej jak i psychologicznej. Zatem terapia psychologiczna może zawierać elementy psychoterapii oraz wszystkie formy pomocy i oddziaływania psychologicznego, np. diagnozy psychologicznej.
W psychoterapii natomiast można łączyć znane nauce metody psychoterapeutyczne (nurt integratywny) lub też trzymać się jednego ze znanych nurtów psychoterapeutycznych, np. psychoanalizy, nurtu psychodynamicznego lub nurtu poznwczo-behawioralnego.
Terapię psychologiczną zwykle poprzedza konsultacja lub cykl konsultacji psychologicznych. Konsultacja jest po to, żeby wskazać możliwe strategie pomocy i dopasować je do indywidualnych potrzeb osoby. W terapii psychologicznej łączy się znane i rzetelne metody psychologiczne i psychoterapeutyczne. W trakcie terapii psychologicznej określa się konkretne cele do zrealizowania, które mają ścisły związek z doświadczanym cierpieniem lub szeroko pojętym dyskomfortem emocjonalnym. Realizacja poszczególnych celów w terapii psychologicznej przynosi w efekcie stopniowe złagodzenie cierpienia i poprawę codziennego funkcjonowania. Podstawą udanej terapii psychologicznej jest precyzyjne określenie problemu, właściwe zlokalizowanie go, trafne sformułowanie strategii pomocy oraz "wkomponowanie" tej strategii w codzienne funkcjonowanie osoby. Strukturą terapii psychologicznej tak jak i w psychoterapii jest partnerstwo w relacji psycholog - osoba zgłaszająca się.